מאמר בידיעות הקיבוץ > מערכת חדשה תתריע בחירום על מיקומו ומצבו של כל חבר


מטח הרקטות בסוף השבוע שעבר, ששתיים מהן פגעו בעיר שדרות, והפרסום בתחילת השבוע הזה על נטרול מנהרת טרור סמוך לקיבוץ נירים, ממחישים יותר מכל את צורך במערכת תקשורת פשוטה ויעילה בזמן חירום. מערכת כזו פותחה על ידי אפקט מערכות, בית התוכנה של הקיבוץ העירוני מגוון שבשדרות, והיא משווקת בימים אלו לצוותי החירום היישוביים (צח"י) ברחבי הארץ. "מדובר במערכת לניהול האוכלוסייה ביישוב בעת חירום" מסביר ישראל רפפורט (גן שמואל), מנהל השיווק של אפקט מערכות "המערכת פועלת ברשת האינטרנט ואפשר להתחבר אליה גם ממחשב, גם מטאבלט וגם מאפליקציה בטלפון הנייד. התפקיד שלה הוא לאפשר לאנשי צוות החירום לדעת את מיקום התושבים בעת החירום. כל תושב יכול לעדכן בלחיצה פשוטה, אחת למספר שעות בהתאם למרווח הזמן שנקבע על ידי אנשי צח"י, את מיקומו הגאוגרפי, ביישוב או מחוצה לו. מיקום התושבים מוצג במערכת גם על גבי מפה וגם בטבלה. הצורך לקבל מידע מהיר ורציף בעת חירום, עלה במפגשים שקיימנו עם צוותי חירום בעוטף עזה. כך, למשל, בנחל עוז סיפרו לנו שבמהלך מבצע צוק איתן, ישבו שמונה טלפניות והתקשרו אחת לכמה שעות לכל החברים כדי לבדוק את מיקומם ומצבם. המערכת חוסכת את הטלפונים האלו. מכיוון שהדיווח הוא באחריות חבר הקיבוץ או התושב, ניתן לראות מי לא דיווח בפעם האחרונה ולבדוק את מצבו".

 

ש. איך המערכת נכנסת לפעולה?

"ברגע שיש מצב חירום ראש צח"י שולח לכל התושבים, מסרון או דואר אלקטרוני שבו נכתב שהיישוב נמצא במצב חירום ומופיע קישור למערכת במחשב ובטלפון. באותו רגע התושב צריך לעדכן על מיקומו, ואם הוא לא עשה זאת נשלחת אליו תזכורת עד שנוצר איתו הקשר".

 

ש. העדכון כולל גם את אלו שפונו מהיישוב?

"בוודאי. אנשי צוות החירום שולחים מסרון לאלו שפונו, ומבקשים לעדכן אותם היכן הם נמצאים. זה יכול להיות במרווחים של חצי יום, אבל גם המיקום של המתפנים מופיע במפה ובטבלה במערכת".  

לדברי רפפורט המערכת כבר פעילה והיא ניתנת להתקנה בשני מצבים: האחד, כתוספת לאתרי הקיבוצים שפותחו ושווקו על ידי אפקט מערכות. השני, כתוספת לאתר קיבוץ שפותח על ידי חברות אחרות. "יש 90 קיבוצים ומושבים שמשתמשים בתוכנה שלנו לניהול אתר קהילתי" הוא אומר "ו-60 מתוכם כבר התקינו את המערכת לשעת חירום. לא כולם השמישו אותה, כי הם לא היו במצב חירום. אנחנו עושים תרגולות להשמיש אותה, כפי שעשינו לאחרונה בגן שמואל ובבארי. ערכנו גם כנסים אזוריים לראשי צח"י בדרום, ושם תרגלנו את המערכת למשתתפים. הקב"טים של המועצות האזוריות אשכול ושער הנגב התלהבו מהמערכת, ונתנו לנו תחושת ביטחון להתקדם בשיווק שלה".

בתי הקיבוץ העירוני מגוון ממוקמים ברחוב השקד בשדרות, ואחד מהם נפגע מרקטת קסאם לפני כעשר שנים. ניתן לשער שהצורך במערכת לניהול האוכלוסייה בשעת חירום, עלה גם מתוך ניסיונם האישי של חברי הקיבוץ מפתחי התוכנה. "זה היה אחד המניעים לפיתוח המערכת הזו" מציין רפפורט "וזה גם חלק מהניסיון שלנו לתת פתרונות במערכת הכוללת שפיתחנו ליישובים הכפריים. היא עונה על הצרכים הפונקציונליים שמגיעים מהשטח, ובעקבות שאלונים ובדיקות עומק גילינו שהצורך במערכת לשעת חירום הוא דחוף מאד".

 

ש. קיימות מערכות דומות בשוק?

"יש מערכות דומות אבל אין בהן את כל הפונקציות הקיימות במערכת שלנו. חוץ מהעדכון על המיקום והתזכורות, קיימת במערכת אפשרות לדווח על מצבו של חבר קיבוץ שמישהו יצא לבקר אותו בביתו, והדיווח הזה משמש למעקב של ראש צח"י בהמשך. כל אחד יכול לפתוח קריאה ולהודיע אם נחוץ לו משהו. דבר נוסף, תושבי היישוב מזינים במערכת את השמות והטלפונים של בני משפחתם הקרובים המתגוררים מחוץ ליישוב, כך שבעת חירום ניתן לעדכן את בני המשפחה למשל, על מצבם של הוריהם המבוגרים, ולהודיע להם הודעות נוספות הקשורות לבני משפחתם. אפשרות נוספת שקיימת במערכת שלנו ולא באחרות, היא העלאת תמונות מהשטח של מפגעים שונים. באופן כללי ברגע שיש אירוע, וזה יכול להיות גם שריפה בכרמל או סופת שלגים שחוסמת את הגישה ליישובים, החלק הקדמי של האתר היישובי הופך למערכת לשעת חירום, והדיווחים השוטפים מופיעים בו וגם באפליקציה".

מאמצי השיווק לא מתרכזים רק בעוטף עזה ובדרום. ב-3 בינואר הקרוב יערך כנס של אפקט מערכות בגליל העליון, שבו תוצג המערכת לראשי צח"י בצפון. מספר קיבוצים כבר רכשו אותה.

 

נחמן גלבוע, ידיעות הקיבוץ, 15.12.2017 להסבר כולל על המערכת, כולל סרטון (וובינר) - הקליקו כאן
אתם מוזמנים להתקשר 054-220-9086
או להשאיר פרטים בטופס המקוון ונחזור אליכם במהרה

כתבות קשורות