משאבי אנוש - לא מה שחשבתם

ב- 22/07/2019 התקיימה בת"א הועידה ה-17 לניהול משאבי אנוש. בועידה השתתפו כ- 40 מציגים והתקיימו מספר הרצאות אודות תפקיד משאבי אנוש בארגונים והאתגרים החדשים בתחום. הועידה כיוונה בעיקר לארגוני היי-טק ולארגונים גדולים שמפעילים במסגרתם, מחלקות משאבי אנוש מקצועיות.

היינו שם ורצינו לספר על כמה דברים שלמדנו :

תפקיד אנשי משאבי אנוש מוגדר מחדש
לאורך הרבה שנים נדחקו מחלקות משאבי אנוש לעיסוק בלעדי ברווחת העובדים. בשנים האחרונות קיימת הבנה שמחלקות משאבי האנוש חייבות להיות מעורבות בהחלטות הניהוליות של החברה כמעט בכל הרמות. חלק משמעותי של הועידה עסק בנושא זה. שיתוף ומעורבות של מחלקות מש"א בתהליכים ארגוניים הוכיח את עצמו כמועיל במיוחד.
ראויה לציון הצראה של שתי נשים מרשימות ביותר שסיפרו על תהליך התיעלות מלא אתגרים, שקדמו יחד בחברת אסם. אחת מצד משאבי אנוש והשנייה מצד הכספים. רק הסינרגיה בינהן הביאה למהלך מוצלח.
המסר פשוט: מחלקות משאבי אנוש חייבות להיות מעורבות ברוב ההחלטות וליזום בנושאים שלא קושרים רק ישירות לרווחת העובדים.

כנס שמותיר חותם
אסף סידס מחברת Leave a Mark העביר הרצאה מעניינת אודות Story Telling: איך לספר את סיפור החברה או הארגון שלכם. . ההרצאה התמקדה בהמלצות לארגון כנס מוצלח. המסר העיקרי של ההרצאה היתה כי בכדי שכנס יהיה מוצלח, מעבר להשקעה בפינוקים ודברים מרשימים, חשוב שיהיה לו סיפור טוב שמתחיל מההזמנה וממשיך לכל אורך הכנס.

איך חיל האויר הישראלי לומד?
עמית כוכבי, מנכ"ל שמיים ישראל דיבר על איך ארגונים לומדים. בהרצאה למדנו כמה קשה לארגונים ללמוד ולהפיק לקחים. הרבה מהמודלים הנהוגים היום בארגונים לא משיגים את התוצאה הרצויה. לצד המודלים הפחות מוצלחים הוצג מודל הלמידה של חיל האויר הישראלי שנחשב לאחד המתקדמים בעולם. בחיל האויר הישראלי הצליחו להפוך את הלמידה הארגונים לחלק מהתרבות הארגונית. הלמידה בחיל האויר מבוססת בעיקר על ה"תחקיר" כלי עיקרי ללמידה. אחרי כל משימה, מוצלחת או כושלת, תמיד מתקיים תחקיר: לומדים מה הצליח, מה לא, מה לשפר וכו'.

Make a wish
הכי מרגשת הייתה ההרצאה של השחקן דביר בנדק ונגה ברקן. עמותת Make a wish מגשימה חלומות לילדים שחלו במחלות קשות. עמותה הנה חלק מארגון בינלאומי שנוסד בארה"ב ב-1980. בישראל, פועלת העמותה מאז שנת 1996 והגשימה 4,000 משאלות משנות חיים לילדים חולים. לצד הסיפור המרגש של נגה ברקן, שחלומה שהתגשם היה להיות באולימפיאדת ריו, סיפרו על הדרך המיוחדת בה העמותה מגייסת משאבים להגשמת החלומות: הם מקיימים סדנה בארגונים והעובדים מקבלים משאלה של ילד/ה, במסגרת הסדנה הם מכירים את הילד/ה (לא פנים מול פנים) ומתכננים יחד לפרטי פרטים איך להגשים את החלום המבוקש.

נמל אשדוד - מרכז מבקרים
נמל אשדוד הנם לקוחות של אפקט מערכות בתחום הארונות החכמים מזה כמה שנים. הפתיע אותנו למצוא אותם בין המציגים בועידה. אנשי נמל אשדוד, הגיעו עם ציוד VR (מציאות מדומה) והיה ניתן לצפות בנמל אשדוד ממבט הציפור. נדהמנו לגלות שיש לנמל אשדוד מרכז מבקרים וניתן להגיע אליהם בתיאום מראש לסיור במרכז המבקרים ללא עלות. בנוסף ניתן להשתמש במרחב פיזי מרשים לקיום פעילות ארגונית אחרי או לפני הסיור.

בקיצור - משאבי אנוש זה עולם ומלואו, במיוחד כשמסתכלים על המעבר.


כתבות קשורות